Samsung, Milk VR'ı Film Yapımcılarına Açıyor

   Samsung'un VR video oynatma platformu Milk VR kullanıcılarına kendi içeriklerini göndermeleri için yer açıyor. Bu da demek oluyor ki sizde eğer isterseniz Gear VR uygulaması ile VR video projenizle dikkatleri üzerimize çekebilirsiniz.
 
   Bu yıl düzenlenen SVVR (Silikon Vadisi Sanal Gerçeklik) Konferansında şirketin strateji geliştirme başkanı Matt Apfel daha önceden kapalı olan VR video uygulamasını açarak film yapımcılarının kendi işlerini burada yayınlamalarını amaçladıklarını belirtti.

   Gear VR uygulaması şuanda sadece Amerika tabanlı IP adreslerinden birkaç farklı video şekliyle sadece Samsung'dan indirilebiliyor.

   Çünkü Samsung, ortak kanallarında kullanılacak videoların hangi kriterler doğrultusunda seçileceği konusunda sessizliğini koruyor. Bu konuda yapılan duyuru esnasından adı geçen bazı videolar, şirketin ne görmek istediği konusunda bize yardımcı olabilir.

   Drvft VR tarafından monoscopic 360 derece olarak çekilen "Boz Ayı" adlı video, film ekibini bir boz ayıyla karşı karşıya getiriyor. Ancak video da ekip bağırarak kaçmak yerine, ayıyı masalarına çağırıp onu üzüm ile besliyorlar.

   Don Whiteaker'dan "Fraktal Zoom" fraktal olarak renderlanmış bir Mandelbulb'ın aşırı oranda yüksek yakın planlarını müzik ile birleştirerek sizi adeta sonsuz gibi gözüken bir görselin içine götürüyor.

   Geçtiğimiz cadılar bayramında Henrik ve Sofia tarafından çekilen 11.57 isimli korku türündeki kısa film, terk edilmiş bir bodrumda sizi kabus gibi bir senaryonun içine hapsediyor.   Bununla birlikte Samsung katılımcıların Milk VR uygulaması içinde olabilmesi için belli teknik şartlar belirledi.  • Çözünülürlük : En az 4096 x 2048 (streroscopic için 4096 x 4096)
  • Frame Rate: 23.96 ya 60.00
  • En Düşük Bitrate: 25 GB'lık dosya boyutunu geçemeyecek.
  • Codec: h.264

 

   Bu ve diğer gereksinimler Milk VR'ın sıkça sorulan sorular bölümünde bulunabilir. Bunun yanı sıra konuyla ilgilenenler için küçük bir 360 derece video çekme kılavuzu da mevcut bulunmakta.