Google'dan 360 Derecelik Kısa Film; Help

 

Google Advanced Technology and Projects / ATAP (Google İleri Teknoloji ve Projeler) yakın zamanda HELP adlı gerçek görüntülerle bilgisayar grafiklerini harmanlayan 360 VR formatında bir filmin yapımını gerçekleştirdi. ATAP, The Mill adlı VFX stüdyosu yardımı ile 13 aylık sıkı bir çalışmanın ardından filmin yapımını tamamladı. Filmin yönetmen koltuğunda Hızlı ve Öfkeli filminden tanıdığımız Justin Lin var.

HELP özellikle Google Spotlight Stories adlı Motorola'nın Spotlight oynatıcısına benzeyen 360 derecelik video uygulaması için üretildi. 1GB büyüklüğündeki film 5 dakika sürüyor ve filmin VR olmayan versiyonu Android'in Spotlight Stories uygulamasında ücretsiz olarak bulunuyor.

VFX endüstrisinin köklü kurumlarından, birçok video oyun fragmanında ve ulusal reklam kampanyasında imzası bulunan bir firma olan The Mill, 360 derece video çekmek ile ilgili problemleri aşabilmek için ATAP ile işbirliği yaptı. Stüdyo, gerçek görüntülerle bilgisayar grafiklerini birleştirmek için görevlendirildi ancak bunun yanında 360 derece çekim yapabilmek adına özel olarak balıkgözü kameralarla donatılmış, "6K Red Dragon Kamera" sensorlarının geliştirilmesine de yardımcı oldu. The Mill, filmin VR olarak ne zaman çıkacağı konusunda bilgi vermese de Spotlight Stories'ın HMD (sanal gerçeklik gözlükleri) cihazları destekleyeceğini belirtti.

Yüksek seviye bir sinema deneyimi sağlayabilmek için bu projenin yapım aşamasında görsellerin kesintisiz birleşmesini sağlayan "Mill Stitch" adında bir yazılım geliştirildi. Google'ın son zamanlarda, 360 derece video işleme konusundaki merakını düşünürsek bu oldukça revaçta olan bir konu. The Spotlight Stories uygulaması yakında iOS cihazlar için kullanıma hazır olacak ve film bu yazın sonlarına doğru Youtube aracılığıyla izlenebilecek.