Akıllı Ayna Satışları Nasıl Arttırıyor?

   Mağazalardaki soyunma kabinlerinin zamanın gerisinde kaldığı son derece aşikâr. Bu kabinler içine giren herkesi kötü gösterecek şekilde kötü ışıklandırılmış ve monoton. Mağazacıların akıllı ayna dedikleri yeni bir teknoloji, insanların alışveriş alışkanlıklarını değiştirmek üzere. Bu teknolojinin satışları arttırdığı da bir gerçek. Bu aynalar müşterileri yeni kıyafetleriyle videoya alıp fotoğraflıyor bu sayede de müşteriler iki ayrı kıyafeti üzerilerinde yan yana olarak kıyaslayabiliyorlar.

   Dallas'taki son derece gizli bir geliştirme laboratuvarında üretilen aynalar, müşterilerin gizlilik çekinceleri sebebiyle soyunma kabinlerinde değil kıyafet satışı yapılan katta bulunuyor. Sistemi test eden birçok kişinin gözlemlediğine göre akıllı aynalar müşterilerden oldukça olumlu tepkiler alıyor. Özellikle aynaların kullanılmaya başlamasıyla firmalar online rakiplerine satış anlamında önemli bir avantaj sağlamış durumda. Ayna üreticilerin ana hedeflerinden biri de online olarak yapılan satışlar ile gerçek ortamda yapılan satışları birleştirebilmek. Aynalar kıyafetin 360 derecelik bir görselini çekiyor. Daha sonra müşteriler el hareketleriyle çekilen görseli farklı açılardan görebilirken aynı zamanda yan yana karşılaştırma da yapabiliyor. Aynı zamanda bu görüntüleri arkadaşlarına mail atıp, sosyal medyada paylaşarak arkadaşlarından geri dönüş alabiliyorlar. Özellikle yalnız alışveriş yapan kişiler için bu oldukça değerli bir özellik.

   Bunla birlikte bu yeni teknoloji bilgi kullanımı ile ilgili çekinceleri de beraberinde getiriyor. Şirketlere göre akıllı aynanın müşterilerin demografik özellikleri ile ilgili topladığı anonim bilgiler onlara müşterilerini daha yakından tanıma fırsatı veriyor. Bu aynaların bir kısmı anonim olarak sadece yaş ve cinsiyet bilgisini topluyor.