Virtuix Omni Sanal Yürüme Bandı

  Yönlendirmeli, kullanıcının etrafında dönebildiği, VR yürüme bandı konsepti uzun zamandır bilinen bir olguydu. Bununla birlikte üretilen birçok prototip büyük, ağır, pahalı ve karmaşık bir yapıda idi. Fakat VR daki ilerlemeler ile talep maddi anlamda daha alınabilir, kurulum ve kullanım olarak daha pratik cihazlar üstünde yoğunlaştı. Bu sebeple Virtuix Omni, Cyberith Virtualizer ve Wizdish gibi cihazlar bu alanda öne çıkan modeller oldu. Tüm bu cihazlar onları türevlerine göre daha ucuz, daha güvenli ve boyut olarak daha pratik yapan pasif yürüme bileşenlerine sahip.

  CES (Consumer Electronics Show) 2015'te, Virtuix üretime hazır halde bulunan Omni yürüme bandını tanıttı. Kullanıcının vücudunu çevreleyen, yüksekliği ayarlanabilen ve çok daha ergonomik gözüken güvenlik halkası, bir önceki prototiplerine göre göze ilk çarpan yeniliklerden. Bunun yanı sıra kullanıcının ayakkabısına ve VR yürüme bandına monte edilmiş IMU - tabanlı tracking / izleme aygıtları hareket imkânını arttırması açısından ortaya çıkan bir başka yenilik.

  Omni'nin kavisli olarak üretilen yüzeyi çok daha doğal bir yürüme hissi yaratmakta. Doğru yükseklik ayarlandığında ileri doğru koşma ve yürüme gerçek hayattakine oldukça benzer bir yapıda. Tabi ki yine de bu halkanın içinde rahatça koşabilmek için belli bir alışma süresi geçmesi gerekmekte.

  Omni içinde dönüş yapma imkanınız da var fakat bunun yarattığı hissin koşmak kadar akıcı ve doğal olduğunu söylemek şu aşamada fazla iyimser olur. Açıktan alarak dönülebilecek yerlerde büyük bir problem yaşanmazken, 180 derecelik ya da ani dönüşlerinizde durum biraz farklılık gösteriyor. Hızla koşarken aniden durmanız gerektiği anlarda ise güvenlik halkası size oldukça yardım etmekte.