Virtuix Omni Prototipi Satışa Hazır Hale Geliyor

Virtuix CES 2015 fuarında omnikontrollü yürüyüş bandınının yenilenmiş halini görücüye çıkardı.

Oculus Rift önderliğinde tekrar hayat dönen sanal gerçeklik endüstrisinin yeni projeleri yavaş yavaş meyvelerini vermeye başlıyor. Virtuix Omni'de bu projelerin ilklerinden biriydi ve projenin başarılı Kickstarter kampanyasının ardından projeyi destekleyenlerin artık ürüne sahip olmak için ellerinde bir tarih var. Şirketten yapılan açıklamada ilk satışların 2015 yılı içinde başlamasını umdukları belirtildi. Cihazın son versiyonu ilk gösterilen prototiplerinden belli noktalarda farklılık gösteriyor. 

 Toz boya kaplı çelik, anotlanmış alüminyum ve bükümlü plastik cihazın ilk prototipindeki tahta yüzeylerin yerini almış. Bu yenilemeler ile ürün satışa sunulduğu fiyatın da hakkını veren bir yapıya bürünmüş bunun yanı sıra tüm bu değişikliklere rağmen cihazın büyüklüğünde gözle görülür bir değişim bulunmuyor. Sistemin son hali çıkartılabilir iki adet pod'a sahip özel yapım ayakkabıları da içeriyor.Ana değişikliklerden biri Omni'nin daha önceki prototiplerde kullandığı takip sistemi olmuş. Virtuix, kullanıcı sistemi kullanırken kullanıcının ayaklarını takip edebilmek için birçok farklı yöntem denemişti fakat sonunda kullanıcının giydiği özel ayakkabılara takılan podlarda karar kılmış. Bu podlar hareketin yönünü ve hızını hesaplayabilen kablosuz parçalara sahip ve buradan elden edilen veriler sisteme gidiyor. Bunlar kullanıcı ile kullanıcının kontrol ettiği bilgisayardaki karakterin senkronize biçimde hareket edebilmesi için son derece kritik cihazlar.


Cihazın önceki prototiplerinden ayrılan bir diğer temel özelliği de birimin gereksiz parçalardan arındırılmış, katlanabilir ve taşınabilir hale getirilmiş olması. Bu şirketin Kickstarter kampanyasında vaad ettiği en önemli özelliklerden biriydi ve bunu başarmış olduklarını görmek projeye destek veren insanlar için son derece önemli.

Son olarak ürünün ön satış fiyatı halen 499$ ancak bu fiyat 1 Şubat itibariyle 699$'a yükselecek bu sebeple de ürünü almayı düşünüyorsanız şuan da bunun tam sırası.