IKEA'nin AR Uygulaması

   Ürün ile ilgili net ölçülere sahip olsanız dahi mağazada görüp beğendiğiniz koltuğun evinizde nasıl duracağını tahmin etmek hiçte kolay bir iş değildir. Dünyanın önde gelen perakendecilerinden IKEA'nın verilerine göre mağaza müşterilerinin %14'ü aldıkları mobilyaları evlerindeki arzu ettikleri alana uymadığı gerekçisiyle iade ediyor. Arttırılmış gerçeklik sayesinde İsveçli mobilya devi, bir katalog, bir mobil uygulama ve bir akıllı telefon ya da tablet ile ürünlerini müşterilerinin evlerinde deneyebilmesine olanak tanıyor.

   Bu hizmeti kullanmak için müşterilerin iOS ve Android'de çalışan ücretsiz 2014 IKEA katalog uygulamasını indirmesi gerekiyor. Uygulamayı açtıktan sonra yapmanız gereken tek şey seçtiğiniz ürünün bulunduğu sayfanın sağ alt köşesindeki turuncu artı işaretine telefonunuzu ya da tabletinizi tutmanız.

   Ekranınızda sizin AR koduna erişmenize imkân tanıyan bir ikon belirecek. Daha sonra uygulama kullanıcıyı katalogu, eşyanın evlerinde yerleştirmek istedikleri yere koymaları konusunda yönlendirecek. Sanal mobilya, ölçülerini IKEA katalogunda verilen ölçülerden temel alıyor. Bu işlemin ardından kamera tekrar canlanıyor ve ürünün dış hatları ekranda beliriyor. Ekrandaki bu görseli onaylamadan önce dilediğiniz şekilde çevirip, konumunu değiştirebiliyor ve istediğiniz ayarlamayı yapabiliyorsunuz. Son olarakta katalogdan seçip, evinizdeki alanın konumuna göre ayarladığınız yeni masanız, kitaplığınız ya da koltuğunuz odanın içerisinde arka planda gösterilen ekranın içinde beliriyor.

   Bununla da birilikte IKEA ürünlerle ilgili kullanıcılara mobil cihazlarından erişebileceği birçok ek bilgi veriyor.