VR hareket takibi, sanal ve gerçek arasındaki boşluğu dolduruyor

 Dünyanın en büyük animasyon stüdyolarından Disney, sanal ve gerçek dünya arasında bir köprü kurmaya başlıyor. Disney çalışanı 2 araştırmacı, mini takip cihazı taktıkları tenis topunu VR gözlük takmış bir kişinin görebileceği hale getirdiler. Gözlüğü takan kişi sanal bir dünyada iken gerçek topu görmeden kendisine doğru atılan tenis topunu yakalamayı başardı.

 
VR ve AR cihazları şu anda sabit duran nesneleri izleme yeteneğine sahip, HoloLens ve Occipital Bridge ise derinliği algılayabilen nadir ürünler. Hareket eden nesneleri takip edebilmek, VR deneyimine hareketlilik ve dokunulabilirlik gibi iki farklı açı kazandırıyor. Böylece deneyimler çok daha gerçekçi olabiliyor.
 
Play Station’ın Batman: Arkham VR oyununu bir de hareket ve dokunma hissiyle oynadığınızı düşünsenize. Hareketli şekilde üzerinize geldiğini düşündüğünüz kötü adamlar gerçekten yanınızda bulunan cansız mankenler olabilir ve onları yumruklarken gerçekten hissedebilirsiniz. Bu hareket ve dokunma hissi VR için çok yeni bir aşama diyebiliriz.
 
Henüz test aşamasında olan bu teknoloji hareket halindeki nesnenin nereden yola çıktığını, nerede olduğunu ve nereye varacağını aynı anda işlemek zorunda ve ilerleyen örneklerinde çok daha fazla hareketli nesne için tüm bunları aynı anda yapabilmesi gerekecek. Bu da görünüşe göre kullanıcıların daha fazla duyusuna hitap ettiği için çok daha fazla ilgi çekici olacaktır. Ek teçhizatlarla hareket hissini VR’da yaşatan şirketler olsa da bu durum hepsinin önüne geçebilecek gibi görünüyor.
 
Şimdiye kadar bir çok kişi için VR “boş bir odada elini kolunu sallayan insan” algısı oluşturmuş olsa da artık böyle olmak zorunda olmadığını görebiliyoruz. İlerleyen dönemlerde robotlar ve çevremizdeki her nesne VR hayatının bir parçası haline gelebilecek. Böylece VR dünyası çok daha gerçekçi bir hale gelmiş olacak.
 
Bu yeni gelişmenin hayatımızın hangi alanına ne kadar farklı etkileri olabileceğine dair hayal kurarsanız yorum alanında paylaşmayı unutmayın zira eğlence, eğitim, sağlık ve daha aklınıza gelebilecek her alanda büyük değişimlere neden olacağını şimdiden rahatlıkla söyleyebiliriz.