Oculus Rift ve Gear VR için büyük yenilik!

 Facebook, sanal gerçeklik başlıkları Oculus Rift ve Gear VR için oldukça işlevsel bir yenilik getirdi. Bundan böyle ürünün sahiplerini yeni bir kullanıcı deneyimi bekliyor.

 
Facebook tarafından Oculus Rift ve Samsung Gear VR sanal gerçeklik başlıkları için sesli arama özelliğinin sunulduğunu açıklandı. Peki, popüler sanal gerçeklik başlıklarına gelen konuşma tanımlama özelliğiyle sesli arama işlevi nasıl çalışıyor?
 
Oculus Rift ve Gear VR sesinizle arayacak!
İlk olarak beta haliyle ana dil olarak İngilizce tercih edenlerin kullanabileceği özellik sayesinde kullanıcılar Oculus Home’dan sesli aramalar yapabilecekler. Böylece oyunlar, uygulamalar ve deneyimler arasında sezgisel olarak gezinmek mümkün olacak.
 
Özellik aktif hale getirildiğinde Oculus Home’dayken “Hey Oculus” dediğimizde uygulama otomatik olarak sonraki komutunuzu dinlemeye başlıyor. Eğer uygulama size nasıl cevap vereceğini bilemezse, karşınıza çıkardığı yüzen bir küre altındaki satırla bunu size bildiriyor. Ek olarak önerilen aksiyonlar da görüntüleniyor. Ses tanımlama sürecini durdurmak içinse “İptal Et” demeniz yeterli oluyor. Ek olarak Hey Oculus ile aktivasyonu tamamen kapatma şansınız da bulunuyor. Gear VR ile Oculus Room’a eriştiğinizde sesli arama burada da çalışabiliyor.
 
Öte yandan Oculus’un sesli aramasının daha kat etmesi gereken oldukça yol var. Uygulama arkadaşlarınıza, bildirimlerinize, profilinize, avatarınıza, yüklemediğiniz uygulama güncellemelerine ya da ayarlara bakmanıza izin vermiyor. Ayrıca rastgele sorularınızı da cevapsız bırakıyor. Uygulamanın internet bağlantısı gerektirdiğini de belirtelim.
 
En azından önemli bir başlangıç olan bu özelliğin zamanla daha başarılı hale geleceği kesin. Tabii ki Türkçe desteğinin de en kısa zamanda gelmesini ümit ediyoruz.