Google Cardboard

   Alacağınız sanal gerçeklik seti konusunda kararsızsanız Google Cardboard sizin için çok iyi bir tercih olabilir. Şu anda bir VR başlığı almak için erken olabilir zira Oculus Rift gibi cihazlar halen geliştirici versiyonları ile satılmakta ve fiyatları da halen yüksek. Samsun Gear VR fiyat anlamında biraz daha uygun olsada içerik olarak Rift kadar zengin değil.

   Tüm bu ürünlerin arasında Google Cardboard sahip olduğu erişim kolaylığı ve eğlenceli görüntüsüyle aradan sıyrılıyor. Bunun en büyük sebebi de satın aldığınız şeyin bir parça karton ve bir çift lensten ibaret olması. Google artık bu kitleri satmıyor fakat internetten 15 - 20 dolar aralığındaki bir fiyata sahip olmanız mümkün. Bunada gerek kalmadan talimatları indirerek başlığı en baştan kendiniz de yapabilirsiniz. Carboard, VR'ın sıkı takipçileri için yapılmış bir ürün değil. Fakat sanal gerçekliğin ne olduğunu etrafınıza göstermek adına Google size son derece ucuz ve pratik bir çözüm sunuyor.

    Google Cardboard'un parçalarını bir araya getirerek en baştan inşa etmeniz 5 dakikadan fazla sürenizi almayacak. Bir VR gözlüğünü bu kadar kısa sürede yapabliyor olmanız gerçekten inanması güç bir durum.

   Cardboard elinize parçaları hazır şekilde katlanmış ve birleşme noktaları numaralanmış olarak geliyor. Bu da birleştirme aşamasından size büyük kolaylık sağlıyor.

   Çoğu Carboard iki adet lens, çift taraflı selefon bant, cırt cırt ve plastik band ile birlikte geliyor. Plastik band telefonu, özelliklede fazla hareket etmenize sebep olacak oyunlarda, güvenli tutmak için kullanıyor. Şayet telefonunuzun NFC (yakın alan yakalama) özelliği açık ise telefonunuzu cardbaord'un içine yerleştirir yerleştirmez Cardboard uygulaması otomatik olarak çalışmaya başlıyor.

   Bu kiti kafanıza sabitleyemediğiniz için kullanım esnasında elinizle tutmak zorunda kalıyorsunuz fakat buna kendilerince çözüm bulup cardboardu kafasına sabitlemeyi başaranlar da yok değil.

 

 

    Google cardboard'un görüntüsü kullandığınız telefona göre değişiklik gösteriyor. Küçük merceği ufak android teleFonlarla çok daha uyumlu çalışıyor. Google Nexus 4, Nexus 5, Moto X, Samsun Galaxy S4, Galaxy S5 ve Samsun Glaxy Nexus ile cihaz tamamen uyumlu olarak kullanılabiliyor.

Bunların yanısıra Nexus 6, Samsung Note 2, Note3, Note 4, Oneplus One ve iPhone 6 plus gibi telefonlar için daha büyük Cardboardlarda mevcut.

Android işlemciler en iyi performansı verebilmek için Jelly Bean 4.1'e ihtiyaç duymakta.

Google tabanlı bir şirket olmasına rağmen Cardboard iPhone'lar ile de uyumlu çalışabilmekte.